Buďte inspirací a určujte styl

Česko a internetová reklama 2015

Internetové reklamě se v Česku daří. Každým rokem její podíl roste a současně má v celkovém marketingovém mixu 18,9 %. Za loňský rok 2015 bylo v Česku investováno celkem 15 mld. Kč a na tento rok se očekává růst na 16,7 mld. Kč. Co vše patří do internetové reklamy a která ze složek má největší potenciál nákupu? Co rozhoduje u zákazníků a co nejčastěji hledají? Čtěte dál!

Zpátky na blog

„Internetová reklama dlouhodobě roste a je stále víc a víc důležitá v rámci celkového marketingového mixu,“ říká Lubomír Černý, ředitel společnost IMCerny.com. „Není však až tak důležité, že výdaje rostou, ale jak se mění jednotlivé složky internetového marketingu. Doby „zázračných“ a „ideálních“ řešení jsou naštěstí dávno pryč a klasické metody typu PPC na Seznamu a Google Adwords také ztrácí na své výkonnosti. Mnohem větší vliv má obsahový marketing, kam spadají i sociální sítě. Firma se dostane do podvědomí a zákazník pak už jde rovnou za ní. Důležité však je spravovat všechny důležité kanály, protože ani Facebook vás nezachrání, pokud máte web s malou konverzí,“ dodává

Objem peněz v internetové reklamě

objem peněz v internetové reklamě 2008 - 2016

Množství investic do internetové reklamy každoročně roste. V roce 2015 dosáhly výdaje do internetové reklamy 15 mld. korun (v ceníkových cenách) a zvýšily se tak meziročně o 2,7 %. Za posledních pět let se však výdaje do internetové reklamy zdvojnásobily, což se u ostatních marketingových kanálů nevidí. Pro rok 2016 se očekává 11% růst a investice by tak mohly dosáhnout téměř 17 mld. korun.

Datum: od roku 2008 s odhadem na rok 2016

Zdroj: InzertníVýkony.cz

Z čeho se internetová reklama skládá a jak se vyvíjí

složky internetového marketingu a jejich vývoj

Téměř 7 mld. korun investovaly firmy v roce 2015 do celoplošné display reklamy (rozumějte bannery). Jako jedna ze dvou složek internetové reklamy však zaznamenala pokles oproti roku 2014. Ačkoliv odhad říká, že se objem investic v dalším roce nezmění, náš osobní odhad je, že ještě mírně klesne.

Druhou nejvýznamnější složkou internetového marketingu je search, neboli přirozené vyhledávání, někdy označované jako SEO optimalizace. Zde je vidět dlouhodobý růst, kdy se investice do této formy internetové propagace přiblížily hranici 4 mld. korun. Do budoucna je možné očekávat i další růst, protože si firmy konečně uvědomily důležitost obsahu na svém webu či eshopu.

Od roku 2014 výrazně posilují také výkony reklamních sítí a placených výsledků vyhledávání (Google, Sklik, Facebook, eTarget apod.)*, které získaly více než 15 % reklamních rozpočtů v online marketingu. Z celkového objemu 15 miliard připadá 46 % na dsiplay, 25 % na vyhledávání a 15 % na obsahové sítě.

Výrazný pokles však byl zaznamenán v inzertním výkonu u internetových katalogů a řádkové inzerci (do 1 mld. korun). Od roku 2011 firmy investují i do videoreklamy, kde je zaznamenán výrazný růst přesahující už 1 mld. Ostatní formy (SMS, MMS, PR články a RTB modely) mají tak nízké výkony, že jsou vhodně jen pro specifické segmenty firem.

Zdroj: InzertníVýkony.cz

Jak si stojí internetová reklama proti ostatním?

mediatypy2015

Investice do internetové reklamy činí 18,9 % z celé sumy peněz, které firmy rozdělují mezi jednotlivé nástroje marketingové komunikace. Na prvním místě se stále drží televizní reklama se 44,6 % následovaná tiskem (17,9 %). Méně peněz než do internetové reklamy naopak putuje do reklamy v rádiích (8,0 %) a do venkovní reklamy (6,0 %).

Pozn.: ceníkové ceny bez vlastní inzerce (selfpromo), ceny rádií bez regionálních prodejů

Datum: únor 2016

Zdroj: InzertníVýkony.cz

Jak se o vás doví zákazník?

první zdroj informací o produktu

Ze studie vyplývá, že 81 % všech zákazníků se doví o produktu (službě) z internetu. Pouze 11 % zákazníků objeví zboží poprvé v obchodě, 7 % po telefonu a 1 % jinak. Z toho vyplývá, že je kritické mít správně udělané webové stránky a propagaci v digitálním marketingu, jinak nemá firma šanci.

Zdroj: ConsumerBarometer.com

Používá počítač nebo smartphone?

typ zařízení

V poslední době jsme si mohli všimnout výrazného nárůstu používání přenosných zařízení, jako jsou smartphony a tablety. Tomuto trendu se však musí přizpůsobit i weby, protože jinak se špatně zobrazí a zákazník půjde jinam. Až 31 % zákazníků používá svůj chytrý telefon a 15 % zákazníků používá tablet. To je celkem 46 % zákazníků o které firmy, které nemají upravený web, každý den přichází.

Zdroj: ConsumerBarometer.com

Co rozhoduje o nákupu?

co rozhoduje


Zákazníci byli dotazováni, které tři faktory jsou pro ně klíčové při rozhodování, kde nakoupit. Nejdůležitějším rozhodovacím kritériem je vzdálenost obchodu / pobočky / sběrného místa (34 % odpovědí). Odpovídá to současnému trendu podpory lokálních podnikatelů, kteří mohou nabídnout vyšší přidanou hodnotu. Dalšími kritickými faktory byly kvalita produktu (33 % odpovědí), cena (32 %) a dostupnost (také 32 %). Tyto informace by proto neměly na žádném eshopu chybět a měly by naopak „bít do očí“.

Zdroj: ConsumerBarometer.com

Facebook
Twitter
LinkedIn

Objevte další články

Sociální sítě

6 kroků, jak snadno začít se sociálními sítěmi 

Vy ještě nejste na sociálních sítích? Pokud chcete svůj business dál budovat, je to velká chyba. Sociální sítě nabízí moderní, rychlý a značně rozšířený způsob komunikace mezi značkou a zákazníkem. Pokud je nevyužíváte, pak možná jen nevíte jak začít. V našem článku najdete pětici základních a nutných kroků, jak do světa sociálních sítí vstoupit a neztratit se. Pojďme na to. 

Číst více »
Copywriting

9 tipů, jak ZDARMA zvýšit návštěvnost článků

Stále hledáte cesty, jak optimalizovat blog tak, abyste oslovili více čtenářů? Pouze vyčkáváte, že si vaše články publikum najde samo nebo vkládáte nemalé finance do propagace? Existují i jiné cesty. V tomto článku si ukážeme 9 osvědčených tipů, jak zdarma a jednoduše zvýšit počet čtenářů. 

Číst více »
Webové stránky

7 tipů, jak správně optimalizovat landing page  

Landing page je samostatná stránka, která má v marketingu jediný účel – proměnit návštěvníka v zákazníka. Ten však splní jen pokud je správně optimalizovaná. Pojďme se společně podívat na 7 tipů a rad, jak zefektivnit landing page naplno.

Číst více »
Uncategorized

Už nevíte, co sdílet na sociálních sítích? Inspirujte se a přidávejte na svůj profil fotografie ze zákulisí

Oživte content tím, že necháte sledující nahlédnout pod pokličku vaší firmy. Zvýšíte tak nejen angažovanost u příspěvků, ale zároveň rychleji vybudujete loajalitu ke značce. Jaké příspěvky sdílet, abyste umožnili svým sledujícím nahlédnout do každodenního života ve firmě? Máme pro vás několik tipů!

Číst více »
Marketingová strategie

Jak na lokální marketing

Jste si jisti, že nepodceňujete význam lokálního offline a online marketingu? Ať už jste malá, střední nebo velká firma, potřebujete sledovat aktuální marketingové trendy a změny. A v lokálním marketingu obzvlášť! Neustálý vývoj marketingových nástrojů pro vás může být překážkou v případě, že nezvládáte jejich tempo. Pojďme se teď společně podívat na to, co může vaši značku dostat do lepšího lokálního povědomí. 

Číst více »

Jsme marketingová agentura, která se zaměřuje na netradiční marketingová řešení v digitálním marketingu i mimo internet.  Důležité jsou pro nás výsledky, dlouhodobá spolupráce a spokojený klient.

Fakturační údaje

BON 5 s.r.o.
IČo: 241 51 017 | DIČ: CZ24151017
IČP: 1011560291
Labská 5/217, 625 00 Brno

Lubomír Černý
IČo: 87528801 | IČP: 1011560160

Kontaktujte nás

© Všechna práva vyhrazena 2016 - 2021