Buďte inspirací a určujte styl

Chyby na webových stránkách, které páchali Češi v roce 2020

Aktuální situace donutila velké množství firem přejít do online světa a investovat fůru peněz do webových stránek a eshopů. I když máte v nabídce kvalitní věci, tak vám přesto chodí minimum objednávek. Proč? Na vině jsou mnohdy chyby, které se na webových stránkách často objevují. Podívejme se společně na 8 nejčastějších.

1 ) Cílová skupina

V první řadě je potřeba si uvědomit, že webové stránky tvoříte pro zákazníky a ne sami pro sebe. Je proto úplně jedno, jak moc se líbí stránky vám, kolegům nebo šéfovi, pokud se nelíbí vašim zákazníkům a ztrácí se na nich. Je proto zcela klíčové uvědomit si, pro jakou cílovou skupinu webové stránky tvoříte. 

human development recruitment concept business man using magnifier glass searching proper employee
Poznejte své zákazníky

2) Udělejte dobrý první dojem

Častou chybou je, že firma chce dát na první místo sekci “o nás”. Když ovšem něco na internetu hledáte, zajímá vás skutečně informace o dané firmě či eshopu, nebo hledáte informace k produktu či službě? Odpověď je zřejmá. Máte 4-5 vteřin na to, abyste návštěvníka svých stránek zaujali. A sekce “o nás” je nejčastěji přeskakovanou sekcí na webových stránkách. Místo toho upřednostněte důležité informace, které zákazníci skutečně hledají a na každé stránce se nejlépe věnujte jen jednomu tématu. Pomůže vám to i s následnou optimalizací pro vyhledávače. 

3)  Responzivní design

Laicky vysvětleno jako design, který se správně přeskládá podle typu zařízení. Dnes již nikoho nepřekvapí, že mobilní telefony představují důležitou součást našich životů. Možná vás ale překvapí, že byste měli design navrhovat primárně pro mobily a teprve poté až pro počítače. Proč?

V červenci 2020 se dokonce v České republice stalo poprvé, že lidi prohlíželi webové stránky  více z mobilu, než z počítače. Dle statistik navíc začíná až 70 % objednávek přes mobilní telefon, 55 % z nich jsou pak přímo z mobilního zařízení dokončeny. 

responzivni design webove stranky 2
Responzivní design webových stránek

4) Čtivý Copywriting 

Ačkoliv si někdo s radostí přečte Moby Dicka, na webových stránkách potřebujete najít informace jasně, rychle a hlavně přehledně. Přitom stačí tak málo. Dlouhé texty rozdělte na menší odstavce, přihoďte pár nadpisů a hned uděláte něco pro svůj business. 

Často se radí, aby byly texty co nejstručnější. S tím souhlasíme, ALE je potřeba si uvědomit jednu věc. S minimem obsahu vás pak zákazníci jen těžko najdou. Delší texty proto můžete “schovat” do podstránek nebo rozbalovacích tlačítek (tzv. toggle). Jo a když se bavíme o textech, nikdy nás neomrzí zdůraznit, abyste si texty po sobě přečetli a opravili si gramatické chyby. Nebo si na to někoho najali.

5) Výběr správného hostingu

Češi a české firmy jsou naprosto charakteristické tím, že utratí desítky až stovky tisíc korun za nové webové stránky. Kvůli sdílenému hostingu je ale za pár korun hodí do koše. Načítání stránek se vám totiž může prodloužit i o několik vteřin a časté výpadky vás pak taky nepotěší. Převedení na pořádný hosting však nemusí být drahou záležitostí a může vám webové stránky zrychlit i o sekundu až dvě. Ovšem proč dělat něco jednoduše, když to lze složitě 😉  

6) Rychlost načítání webových stránek

Jak již zaznělo, každá vteřina navíc je pomyslným „zabijákem“ obchodu. Ideální načtení webu je do 2 sekund. Pokud se doba načítání blíží 5 sekundám, přicházíte o 66 % potencionálních objednávek. Rychlost načítání webu značně ovlivňuje konverzní poměr. Nejzásadnější rozdíl je mezi 1-4 vteřinami – každá vteřina zlepšení zvedne konverzní poměr o 2 %. Ačkoliv vám správný hosting může pomoci, zásadní je již při tvorbě uvažovat nad technickým provedením a 30 free pluginů místo 1 premium pak určitě není ta správná cesta.

7) Důvěryhodnost díky https

Důvěryhodnost. To je základ dobrého obchodu. Jakmile na zákazníka vyběhne hláška „tento web není bezpečný“, můžete se s obchodem předem rozloučit. Proto nezapomeňte web zabezpečit pomocí SSL certifikátu, který má dnes většina slušných hostingů již v ceně.

ssl certifikat 1
Ikona SSL certifikátu

8) Nezapomeňte se o web starat

Webové stránky máte hotové, všechno funguje tak, jak jste si představovali a máte pocit, že máte největší část práce za sebou. Avšak neusněte na vavřínech! Je nutné se i o web nadále starat. Hlídejte aktuálnost pluginů a předejděte bezpečnostním mezerám, aktualizujte informace a hlavně zajistěte, aby se o změny prováděl někdo, kdo nenahraje fotku o 8MB a nerozhodí vám tak celé webové stránky.

Tyto nedostatky trápí jak malé, tak i velké firmy. A pokud svým zákazníkům nabízíte špičkový servis, tak si to nepokažte tím, že jim ukážete web, s kterým je peklo fungovat. Přeci jen je to i vaše osobní vizitka, kterou dáváte najevo, jak vám na zákaznících záleží.

Chcete lepší a výkonnější web? Jsme tu pro vás!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Objevte další články

Sociální sítě

Reels Play Bonus aneb za Reels na Instagramu dostanete už brzy zaplaceno 

Jak namotivovat tvůrce, aby byla jejich tvorba intenzivnější? Jednoduše. Zaplatit jim za to. To je hlavní myšlenka společnosti Meta, kterou chce aplikovat na nejžádanější formát na Instagramu – Instagram Reels. Cílem je nedělat rozdíly mezi malými a velkými tvůrci, takže šanci si vydělat nějakou tu korunu navíc budou mít všichni. Do České republiky placená varianta Instagram Reels zatím nedorazila, ale bude!

Číst více »
Sociální sítě

Jak budovat značku na LinkedInu v roce 2022?

Než začnete vymýšlet sáhodlouhé firemní strategie, zamyslete se nad tím, jakému okruhu lidí vaši značku skrze Linkedin představujete. Kdo vaši firmu vlastně sleduje? Jsou to jen vaši zákazníci? Ano, určitě jsou velkým kusem pomyslného “koláče sledovanosti”, ale je důležité si uvědomit, že je to pouze určité procento z celku. Myslete i na zaměstnance, budoucí zaměstnance, investory, partnery, influencery… Co jim chcete skrze vaši značku ukázat? Jakým způsobem chcete, aby váš obsah zaujal? Jak se vlastně chcete prezentovat?

Číst více »
Sociální sítě

Instagram Reels – šablony a hudba

Chcete začít s Instagram Reels a hledáte inspiraci? Pojďte se spolu s námi podívat na funkce, které Instagram spustil teprve nedávno a můžou se vám při tvorbě hodit. Tak jdeme na to!

Číst více »