fbpx

Cirkulární marketing – o čem je a jak se odráží v praxi?

Zero Waste, udržitelnost, recyklace, ekologie... To jsou pojmy, které se na nás aktuálně valí ze všech stran. Nejsou to však jen slova, stává se z toho trend dnešní doby.
Close up of crystal globe resting on grass in a forest - environment concept

Cirkulární ekonomika

Pokud slyšíte pojem cirkulární ekonomika poprvé, tak narozdíl od “obyčejné” ekonomiky se zabývá zvýšením kvality životního prostředí a lidského života. Snaží se zvýšit efektivitu a nahradit lineární ekonomiku – tedy takovou ekonomiku, která má na jednom konci zdroje a na druhém výrobky a odpad. Volně přeloženo – zdroje naší planety nejsou bezedné, je potřeba myslet i na budoucnost, naše děti a tím způsobem k tomu přistupovat.

Jak to funguje v praxi?

Pro příklad nemusíme chodit daleko. SAKO – Firma, která sváží odpad z našich domácností. Jelikož se jim začaly hromadit věci, které se dají ještě znovu použít, rozhodli se vypustit do světa projekt RE-USE. Jeho cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. Pořídit si tak můžete nábytek, zařízení a vybavení domácností, nebo třeba knihy a časopisy.

Nábytková banka? Ano! Tento projekt vznikl v Praze pro samoživitele, seniory a rodiny s dětmi, kteří mají hluboko do kapsy. A zapojit se může každý.

re use brno 1
RE-USE v Brně, zdroj obrázku: SAKO.cz

Společnost si žádá změnu

Proč tento trend vzniká? Je spojen se změnou ve společnosti. Lidé začínají uvažovat jinak. Nerozhoduje u nich primárně cena, ale kvalita. Minimum lidí si dnes koupí párek, který obsahuje 50 % masa. Většina si radši připlatí a ví, že bude jíst maso a ne mouku.  

Společnost nezajímá jen kvalita, důležitý je pro ně i původ výrobku, z jakého materiálu se skládá, jaký vyprodukuje odpad a jaký má dopad na životní prostředí. Nákupy v bezobalových obchodech, brčka ze slámy nebo recyklované kelímky. Zkuste se zamyslet nad tím, kolikrát za den použijete věc, kterou za pár minut vyhodíte?

Cirkulární ekonomika a její vliv na marketing 

Způsob života lidí je promítán do toho, co dělají a zároveň do toho, co očekávají od firem, u kterých nakupují. No a protože marketing je primárně o pochopení zákazníka, umění najít si k němu cestu a sdělit ty správné věci jazykem jeho kmene, mají změny ve společnosti vliv i na marketing samotný.

Jak se to odráží v praxi?

Díky novým přístupům cirkulárního marketingu se mění produkty, způsob propagace i samotná marketingová a firemní strategie. Můžeme se proto setkat s prvními domy “vytištěnými” na 3D tiskárnách, asfaltu vyrobeného z plastových odpadků a pohlcující vodu.

Postupně ustupují agresivní prodejní techniky ve prospěch kvality. Proto mají laciné reklamní kampaně stále menší úspěšnost a konverzní poměr. Koncový zákazník totiž postupně dospívá a dokáže si často všimnout rozdílu mezi marketingovou hláškou a skutečným benefitem. 

To vede ve finále k tomu, že se nesnažíte přechytračit zákazníka a prodat mu “šmejd”, ale zákazník se stává vaším kamarádem, s kterým jste pravidelně v kontaktu a kterému dáváte najevo, že vám na něm záleží. Do popředí se proto dostává budování vztahů a celková personalizace komunikace. 

cirkuarni ekonomika a marketing
Cirkulární ekonomika a marketing generuje firmám vyšší zisky a má pozitivní vliv na naši planetu

Cirkulární marketing 

V marketingu proto vzniká zcela nový přístup – cirkulární marketing. Ten je založený na třech charakteristických znacích:

  • strategický marketing – dlouhodobý přínos s jasným cílem podpořit firemní strategii,
  • kvalita nahrazuje kvantitu – opuštění klišé a prázdných sloganů ve prospěch skutečné přidané hodnoty,
  • budování vztahů, personalizace a péče o zákazníka – komunikace se zaměřením na budování hlubokých vztahů se zákazníky, kdy si firmy uvědomují hodnotu svého zákazníka

Cirkulární marketing není jen trend nebo nová vlna, je to nová etapa marketingu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »