Buďte inspirací a určujte styl

Firemní Facebook v novém kabátě – změna k lepšímu, či horšímu?

Každému, kdo nějakou dobu pracuje s Facebookem, tak ví, že se musí připravit na změny, které přichází mnohdy nárazově. Po redesignu osobních profilů přišly na řadu i firemní Facebook stránky. Ačkoliv, jako u každé změny, jsou zde zastánci i odpůrci, tak nezbývá nic jiného než se přizpůsobit.

Zpátky na blog

keyboard-computer-facebook-blue-button-no-like-1

Podívejme se tedy na jednotlivé změny Facebook stránek společně s tipy, jak je využít pro lepší propagaci a reklamu.

Změny ve zkratce

 • Úvodní fotka se zúžila na rozměr 828 x 315 pixelů a nově do ní nezasahuje profilová fotka
 • Profilová fotka je vlevo nahoře
 • Pod ní je nově uveden i název firemní Facebook stránky
 • Záložky se přesunuly také doleva a je zde vidět jejich kompletní výčet
 • Tlačítko „To se mi líbí“ je vlevo pod úvodní fotkou
 • Tlačítko s výzvou k akci (tzv. Call-To-Action Button) je výraznější
 • Veškeré informace o firemní stránce jsou v pravém sloupci
 • Vznikla nová funkce vyhledávání v příspěvcích

Původní vzhled firemních Facebook stránek

Původní design firemních stránek umožňoval spojit velkou (úvodní) a malou (profilovou) fotku. To se dalo využít ke kreativním provedením, která bavila jak stávající, tak nové fanoušky. Úvodní fotka však byla překryta i tlačítky s výzvou a názvem Facebook stránky, takže poměrně velká část obrázku byla zakrytá.

stary-facebook-redbull

A teď nový vzhled firemní Facebook stránky

Patrně nejvýraznější změnou je zobrazení úvodního obrázku. Profilová fotka zmizela vlevo, pod ní je také umístěn název firemní Facebook stránky. Tlačítka pro výzvu jsou výraznější a jsou pod obrázkem. Nelze tak již využít kreativitu jako v předchozím případě, na druhou stranu vznikl nový prostor pro to, aby obrázek obsahoval i další informace a sloužil tak k lepší propagaci.

novy-facebook-redbull

Zkontrolujte si tedy, jak vypadá Vaše stávající firemní Facebook stránka, protože tam, kde byl dřív profilový obrázek, může zůstat prázdné místo. A pokud je třeba, tak vyberte nový vhodný obrázek jako úvodní. Nezapomeňte na to, že úvodní obrázek dělá první dojem, a proto věnujte hledání vhodného obrázku více času, aby skutečně nové fanoušky oslovil a zároveň i uměl uvést návštěvníka do problematiky.

novy_facebook

Profilová fotka

Profilový obrázek má nově rozměry 160 x 160 pixelů, a proto si zkontrolujte i ten. Původní rozměr byl 180 x 180 pixelů, a tak se může stát, že je vaše logo oříznuté, což jistě nebudí dobrý dojem.

Záložky – konečně všechny a přehledně

Jednotlivé záložky od „Informací“, „Fotek“, „Videí“ a dalších jsou nyní nově vlevo pod profilovým obrázkem. Jejich výčet je navíc kompletní, takže si nemusíte dělat hlavu s tím, které dát jako první. Když se na stránce pohybujete směrem dolů, zůstává celý levý panel při ruce. Takže záložky jsou návštěvníkovi stále na očích. Pořadí karet lze stále upravovat. To se hodí při přidávání dalších Facebook aplikací, jako jsou například soutěže, různé landing page, fotosoutěže a další.

A co je na druhé straně?

Na pravé straně nově hledejte bloky, které byly původně v levém sloupci. Je zde uveden jak počet fanoušků, tak i ukázka fotek, videí, příspěvky návštěvníků, události, stránky, co se vám líbí, a další. Nově je zde i blok hledání v příspěvcích. Rozhodně ho využijí všichni správci, kteří hledají, co publikovali před rokem touto dobou nebo fanoušci, kteří hledají nějaký zábavný příspěvek a pamatují si z něj jen část. Nově si můžete profil dokonce propojit s účtem na twitteru nebo instagramu.

Tlačítko s výzvou k akci

Každá stránka může mít nově tlačítko s výzvou k akci (tzv. CTA nebo Call-To-Action button). Tlačítko je výrazně modré, takže přitahuje pozornost a je tedy určitě lépe řešeno než v původní verzi.

Tlačítko si můžete nastavit dle libosti z připravených možností, dále pak sledovat jeho statistiky nebo ho úplně odstranit. Vyberte ale vhodnou možnost, protože „Koupit“ se hodí spíše pro nějaký jeden výrobek než pro normální firmu, tam je vhodnější tlačítko „Kontaktujte nás“.

tlacitko_k_akci

A proč vlastně mít firemní Facebook?

Často slýcháváme (nejen) od svých klientů dotazy typu: „K čemu je vlastně Facebook dobrý?“ „Proč nestačí mít jen osobní profil?“ a „Proč k tomu vytvářet ještě firemní stránku?“

Podobnými otázkami jsme se zabývali v našem jiném článku, který si můžete přečíst ZDE, nicméně pár základních myšlenek asi dá jasnou odpověď.

Když podnikáte, potřebujete mít zákazníky. Dříve stačilo znát všechny lidi v okolí a podnikání mělo malé rozměry. Doba se však změnila a dnes máme mnohdy zákazníky až z druhého konce světa. Je proto otázkou, na koho chcete cílit, uvědomit si, kdo je váš zákazník. Pokud si nejste zcela jisti, zkuste využít profil zákazníka, který si můžete stáhnout ZDE.

Dále je potřeba si uvědomit, kde se váš zákazník pohybuje. Pokud nevyrábíte důlní zařízení, tak je v drtivě většině případů váš zákazník koncový spotřebitel nebo malá či střední firma. Tito lidé se denně pohybují na sociálních sítích. Ne nadarmo má Facebook víc jak 4 miliony Čechů a 2 miliony Slováků, o ostatních národnostech nemluvě.

Proč si teda firemní Facebook vytvořit? – 7+1 důvodů

 • Je to bezplatný komunikační kanál s fanoušky, zákazníky i zájemci.
 • Oddělíte osobní aktivity od pracovních.
 • Zajistíte větší dosah svých příspěvků, které se dostanou i mimo okruh známých.
 • Můžete tvořit reklamu na své produkty a služby, cílit ji.
 • Máte k dispozici detailní statistiky.
 • Uživatelé se mohou spojit s firemní Facebook stránkou bez nutnosti žádat o přátelství.
 • Pomocí poutavých příspěvků zdarma přivedete návštěvníky na webové stránky.

A jeden poměrně zásadní důvod navíc:

 • Podle podmínek Facebooku se nesmí osobní profil používat pro obchodní účely. Zejména se nesmí vytvářet profily s firemními jmény.

Pokud tedy ještě firemní Facebook stránku nemáte, určitě si ji vytvořte. A pokud potřebujete pomoc, ať již se založením, nastavením nebo správou, tak se na nás neváhejte obrátit. Protože není nic horšího než stránka, která jen existuje a „práší se“ na ni.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Objevte další články

Novinky

PANTONE barva roku 2022

Červená, modrá, nebo černá? Ani jedna. Barvou roku pro letošní rok se stala fialová s kódem 17-3938 a názvem Very Peri. Co vyjadřuje a jak ji kombinovat s ostatními barvami? Čtěte dále.  

Číst více »
Podcast

6 nejzajímavějších českých podcastů o marketingu a podnikání

Podcast. Dnes už pravděpodobně není nikdo, kdo by nevěděl, o co se jedná. Není divu. Podcasty zažívají v České republice doslova boom. Jaké jsou jejich výhody? Můžete si je pustit kdekoliv, při jakékoliv činnosti a dokonce nemusíte být ani online. Jsme velcí milovníci podcastů, proto jsme se vám rozhodli představit 6 nejzajímavějších podcastů o marketingu a podnikání, které za to z našeho pohledu rozhodně stojí. Tak jdeme na to!

Číst více »
Webové stránky

Cookies pouze s aktivním souhlasem. Nové změny od 1. ledna 2022.

V poslanecké sněmovně byla schválena novela zákona o sběru osobních dat uživatelů na internetu. Tyto změny se dotknou každého z vás, kdo na svých stránkách nebo v aplikacích používáte běžné nástroje jako jsou měření návštěvnosti, sběr statistik, nebo třeba nabízení podobných produktů podle uživatelského chování. A logicky se to týká i e-shopů. Až do konce roku 2021 můžete cookies sbírat a ukládat tak, jak jste byli dosud zvyklí. Od nového roku se však pravidla změní. 

Číst více »
Rady a tipy

Jak udělit nebo odebrat oprávnění do Business Manageru a reklamního účtu

Ještě před několika lety se Business Manager používal hlavně ve větších firmách, kde měli na starost několik Facebookových stránek nebo reklamních účtů. Aktuálně však ušetří práci i při správě jediného firemního profilu. Nabízí totiž spoustu univerzálních nástrojů. Můžete spravovat vícero reklamních účtů a profilů na jednom místě, využívat nástroje jako například Facebook Analytics, nebo lépe zabezpečit své účty. Jako obrovský bonus můžete brát i to, že k přehledům se snadno dostanou i další vámi jmenovaní uživatelé nebo partneři. A platí to jak pro Facebook, tak i pro Instagram. 

Číst více »

Jsme marketingová agentura, která se zaměřuje na netradiční marketingová řešení v digitálním marketingu i mimo internet.  Důležité jsou pro nás výsledky, dlouhodobá spolupráce a spokojený klient.

Fakturační údaje

BON 5 s.r.o.
IČo: 241 51 017 | DIČ: CZ24151017
IČP: 1011560291
Labská 5/217, 625 00 Brno

Lubomír Černý
IČo: 87528801 | IČP: 1011560160

Kontaktujte nás

© Všechna práva vyhrazena 2016 - 2021