fbpx

Jak neporušovat autorský zákon a kde čerpat obrázky?

Fotografie jsou nedílnou součástí marketingu. Fotky totiž holý text oživí, jedním pohledem na ně se vyjádří to, co tisíci slovy. Fotografie dokreslují design stránky a navíc poutají pozornost nejen na sociálních sítích.
clovek-drzi-fotku

Většina podnikatelů a firem však netuší, že denně porušují autorský zákon. Fotografie zkopírují nejčastěji z google obrázků a následně je využívají bez svolení autora. Takové obrázky jsou však autorským dílem a jsou chráněny legislativou. Pokud si nejste jistí tím, co je to autorské dílo, tak podle §2 autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) se jedná o „jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora, který je vyjádřen v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické“. Co však dělat, pokud nechcete porušovat autorský zákon? Máte tři možnosti.

Placená fotobanka

Prvním řešením je nákup fotografií z fotobanky. Cenové balíčky se liší od jedné fotobanky k druhé. Některé nabízí možnost zakoupení samostatné fotografie, jiné nabízí balíčky 10 fotek. Výjimkou nejsou ani balíčky neomezeného stahování po určitou dobu (například měsíc), ale můžete stáhnout jen 3 fotografie denně.

Mezi nejvýznamnější a největší fotobanky ve světě patří:

Mezi nejvýznamnější české fotobanky patří:

Zakoupení fotky z fotobanky vás však paradoxně nechrání před porušením zákona! Jako příklad si můžeme uvést fotografii s Che Geuvarou. Jeho fotku ani jakýkoliv jiný obrazec, z kterého je poznat, že se jedná o jeho siluetu, totiž nesmíte použít bez jeho souhlasu, respektive jeho potomků. Bez souhlasu se totiž dopouštíte porušení autorského zákona. A že jste si zakoupili fotku z fotobanky? Můžete se s nimi soudit. Pokud se však jednalo o některou světovou fotobanku, soud bude probíhat v zemi, kde má sídlo. Nejčastěji USA. Skutečně se chcete soudit s korporátem „na dálku“ a podle amerického práva? Předem marný boj, a proto raději zaplatíte pokutu.

Pokud byste se proto chtěli vyhnout autorským právům, je nutné obrázek řádně citovat, anebo ho využít jen k osobním = nekomerčním účelům. Citační pravidla a normy naleznete ZDE.

Fotobanky zdarma

Naštěstí však existuje i další řešení. Tím je využití fotek, které mají oprávnění autora ke komerčním účelům. Na internetu najdete dostatek stránek, které nabízí fotografie zdarma. U některých však nesmíte zapomenout zvolit typ licence Commercial use (pro komerční účely). Nám se osvědčily tyto fotobanky:

Fotky z vlastní dílny

Naprosto nejlepším řešením je, když si fotky nafotíte sami, nebo si je necháte nafotit profesionálem (s tím vám klidně pomůžeme – kontakt ZDE). Pokud si je budete nechávat fotit, tak je zapotřebí mít správně sestavenou smlouvu. Pokud totiž budete mít souhlas pouze k užití na webu, ale použijete fotku například na plakát, jedná se o porušení autorského zákona. Jestli proto chcete předejít potížím s autorským zákonem, tak si ho pořádně nastudujte. Neznalost zákona totiž neomlouvá!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Další články

Smazání facebook profilu do 24 hodin? Podvod nebo skutečnost?

O víkendu mi přišla zděšená zpráva od klienta, říkejme mu třeba Petr. Petr dostal výzvu, že mu chce facebook do 24 hodin smazat firemní profil. Profil, který si již několik měsíců buduje a nyní by mu ho měli zrušit a měl by o vše přijít. Zpráva přišla v sobotu v 6 hodin ráno, a proto nezbývá moc času, je nutné jednat hned! Nejlépe kliknout na odkaz, ověřit identitu, zadat jméno, heslo, potvrdit telefon a nevím co ještě. ALE POČKAT? Není to podvod? 

Detail článku »

Podporuji Česko

Podporuji Česko. Aplikace, která šetří čas a peníze. Jeden ze zakladatelů je Miloš Smejkal Jr. Podnikatel, který miluje svoji značku natolik, že vytvořil ještě větší

Detail článku »