Jak vytvořit web atraktivní pro zákazníky? – 3. díl

V prvním dílu jsme si řekli o tom, jak je design webu důležitý; ve druhém dílu jsme se podívali na to, jak ho dosáhnout a na co si dát pozor. Dnes se zaměříme na to, jak postupovat a na co nezapomenout.

Rychlé a náhlé změny webové struktury

V dnešní době můžete velice snadno narazit na stránky, které byly redesignovány špatnou firmou nebo agenturou. Designeři často smažou staré stránky nebo je přesunou na nové místo kvůli časovému presu, aby nahráli nový design a obsah. Zapomínají ovšem na přesměrování a jiné důležité mechanismy, které změní v historii internetu odkaz na nový obsah stránek. Bez nich se návštěvníkům začnou objevovat chybné hlášky.

V tu chvíli začínají samé problémy. Ačkoliv je web technicky funkční, roboti z Google neví, jak si s obsahem poradit. Vznikne totiž množství odkazů, které přestanou fungovat. Může se jednat jak o odkazy v rámci Vašeho webu, tak i o odkazy, které odkazují na Vaše stránky (například firemní katalogy, blogové články a jiné). Během chvíle tak můžete přijít o velké množství návštěv a referencí z ostatních stránek.

U nás v IMCerny jako jednu z prvních věcí, kterou u nového klienta děláme, je nejen záloha „mapy stránek“, ale hlavně zálohu kompletní. Tím se zajistí, že víme, jak vše fungovalo dříve, a v případě problémů máme možnost vše obnovit ze zálohy, dokud nenajdeme lepší řešení. Tím se zajistí, aby se skutečně nic neztratilo a vše fungovalo, jak má.

Střídmost a přehlednost

Na čem však skutečně záleží, je rozložení jednotlivých informací na stránce a „mapa stránek“. Obě musí vypadat profesionálně a musí z nich být známa logická struktura. Chcete přece, aby se návštěvníci, respektive zákazníci, na Vašich stránkách intuitivně orientovali, dostali se z jedné části stránek na druhou a snadno a jednoduše našli to, co hledají, že?

Bohužel (nebo naštěstí?) se nedostatky v množství informací a struktuře odhalí prakticky ihned. Často narazíme na stránky, kde je příliš mnoho informací na jedné stránce, jsou nepřehledné a tzv. „přeplácané“. Chybí tam odkazy a provázanost, anebo jejich divná struktura vede k tomu, že návštěvníci nemůžou najít produkty, články, informace, které hledají. Díky tomu se jednoduše ztratí a odcházejí ke konkurenci, jež má stránky vytvořeny přehledněji.

Z toho plyne, že web by neměl pouze jen existovat, ale měl by být tvořen promyšleně. Stejně tak by však neměl být uměleckým dílem, kde design odvádí od skutečného cíle stránek – prodat / sdělit informaci. Když přijde na webdesign a business, forma musí vždy následovat funkci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Objevte další články

Design a grafika

Canva uvedla nové AI nástroje – je tu Brand New Era 

Ve čtvrtek 23. 3. proběhl výroční Canva Create Event s názvem Brand New Era, kde tento fenomenální nástroj představil 10 nových funkcí. No, jestli byla Canva doteď fenomenální, nyní se dostává na míle daleko svým konkurentům. Co si pro nás tedy Canva nachystala?

Číst více »