Konec AdWords! Nastupuje Google Ads

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Proč končí po 18 letech úspěšného fungování Adwords? Co tato změna znamená pro podnikatele, firmy a marketingové agentury? Důvody jsou jasnější, než by se mohlo zdát. Tak se na ně pojďme podívat.

V Google nedávno přikročili k zásadnímu strategickému rozhodnutí, když se rozhodli zavést nové služby: Google Ads, Google Marketing Platform a Google Ads Manager. Mrkněte na jejich loga!

Google Ads, Google Marketing Platform a Google Ad Manager loga

No a protože každá novinka ovlivní i to, na co jsme si už stačili zvyknout, musíme se rozloučit se službou Google AdWords, a to už k 10. červenci. Ne, nešířím poplašnou zprávu, AdWords, jak ho známe, skutečně končí po 18 letech (dovolím si tvrdit úspěšného) fungování.

Ale neházejte ještě flintu do žita! Nekončí totiž celkový pojem ale pouze jeho název. Služba samotná pak bude dokonce rozšířena o další funkce. Nakoukněme tedy pod pokličku Google Ads.

Seznamte se s Google Ads…

Google argumentuje tím, že se doba digitální reklamy změnila, a proto chtějí nabídnout lepší služby a cílení. To vše pod taktovkou jednoduchosti a úspory času. Proti takovému rozhodnutí nelze nic namítat, zvláště pokud si připomeneme, že původní systém AdWords se zaměřoval na klíčová slova. Byl určen dobou, kdy uživatelé přišli po práci domů, navečeřeli se, dali si vanu a pak si pustili počítač a pokračovali ve vodních radovánkách surfováním na netu.

Dnes už však společnost takto nefunguje. Na prvním místě není limitující stolní počítač, ale mobilní telefon. Mobil máme neustále u sebe a nahlížíme do online světa hned po probuzení, pak u snídaně, po cestě do práce, v práci (ano, buďme upřímní), po cestě z ní a pak následně i celý večer. Nebojme se tedy říct rovnou 24/7.

logo-g-ads

Změna tedy musela logicky přijít. Google mohl zachovat značku a vysvětlovat uživatelům, že AdWords není založený jen na klíčových slovech a hledání ve vyhledávačích, ale že zvládá i video reklamu, mapy, obsahovou reklamu na webu a mnoho dalšího. Nebo mohl přijít s novou značkou, která bude vše výše uvedené obsahovat a ponechá prostor i pro další rozvoj. A tak vznikly Google Ads (=reklamy).

… a nezapomeňte ani na Google Marketing Platform

Pokud jste malá firma nebo podnikatel, můžete tuto kapitolu přeskočit…

marketing-platform-logo

Mezi další nové služby od Googlu se tak řadí Marketing Platform. Ta sloučí stávající nástroje DoubleClick Digital Marketing a Google Analytics 360. Tyto nástroje byly hojně využívány již dříve, a tak je jejich sloučení poměrně logickým krokem.

Součástí Google Marketing Platform bude i nově vzniklý nástroj Display a Video 360. Ten umožní kreativcům, agenturám a týmům spolupracovat na tvorbě kampaní z jednoho prostředí. Dá se proto přirovnat ke Creative Hubu od Facebooku.

Všechny větší týmy a agentury se tak těší, jaké nové možnosti jim Google Marketing Platform přinese, ale pokud se o reklamní kampaně chcete starat sami, je vám tento nástroj na dvě věci.

A k čemu je Google Ad Manager?

g-ad-manager-logo

Google Ad Manager je jako v předchozím případě sloučenina služeb DoubleClick for Publishers a DoubleClick Ad Exchange. Google Ad Manager je ucelená programátorská platforma pro všechny partnery Googlu a vydavatele. Měla by jim opět nejen usnadnit práci, ale i spolupráci (rozumějte více peněz). A je jedno, zda se bude jednat o sledování videa, hraní her nebo o starý dobrý obsah.

Co konkrétně změny znamenají

Jaký reálný dopad budou změny mít, si řekneme za chvíli. Hlavní změna, která je v tuto chvíli známá, umožní všem novým nástrojům snazší fungování díky strojovému učení, které Google označuje za chytré kampaně.

Chytré kampaně primárně vznikly pro malé firmy a podnikatele, kteří si nemohou dovolit tým lidí, aby se jim o kampaně staral. Chytrou kampaň nastavíte díky průvodci za pár minut a má přinést reálné výsledky, jako je možnost přivést zákazníky přímo do obchodu, poslat potenciální zákazníky na web nebo propojit kampaně s mobilem.

Zní to snadně, ale opravdu to bude fungovat?

adwords-konci-strojove-uceni

Pokud si vzpomeneme na AdWords Express, možná máte pocit déjà vu. Vše bylo snadné a rychlé, ale výsledky nic moc, protože inzerenti neměli možnost pořádně nastavit kampaně a nechali to na umělé inteligenci. Řekněme, že jsme o pár let dále a inteligence od Googlu časem nabrala nějaký ten bodík IQ. Ale ani to nevyřeší fakt, že stroj zkrátka nikdy nepronikne do všech detailů specifika vašeho businessu a neporozumí chování spotřebitelů.

Budoucnost vyhledávání a klíčových slov

Veškeré výše popsané změny musely přirozeně přijít a pokud se nad tím zamyslíte, nejsou ani takovým překvapením. Vyškrtnutím AdWords a klíčových slov z balíčků služeb ukazuje jediné. Google si uvědomil, že doba cílení na klíčová slova je překonaná a dnes hraje prim cílení na publikum. Laicky řečeno klíčová slova a vyhledávání už nejsou v Googlu hlavním, ale staly se jedním z dalších kanálů, jak pracovat se zákazníky a fanoušky.

Reálné dopady

Jaké reálné dopady to bude mít pro jednotlivé uživatele internetu?

Pro podnikatele, mirkopodniky a malé firmy vznikne řada nástrojů, pro jejichž využití nebude třeba pokročilých znalostí a i díky průvodcům by měli tyto služby zvládat nastavit a spravovat sami. Nutné je ovšem počítat s tím, že umělá inteligence ještě není na takové úrovni, aby dokázala přinést stejné výsledky jako tým marketérů s několikaletými zkušenostmi.

adwords-konci-realne-dopady

Pro agentury to znamená zrevidovat procesy a několik bezesných nocí strávit hledáním odpovědí i na ty nejzáludnější otázky klientů a zároveň se pokusit dokonale pochopit samotný systém, to aby dokázali případně správně navigovat a pomoci klientům s nastavením.

No a velké firmy a partneři dostanou balíček služeb, které jim nabídnou další možnosti jak dělat kampaně ještě efektivněji a dosáhnout větších konverzí. Což v některých odvětvích v rámci AdWords dalo pěkně zabrat.

Nová éra?

Pokud se na to podíváme s odstupem, tak nás sice čeká hodně změn, ale ne všechny musí být zásadní. Aktuálně spuštěné kampaně musí fungovat dále, protože ani Google si nemůže dovolit výpadek. Některé služby se přejmenovaly, některé sloučily, vzniklo pár nových funkcí, aplikací a nástrojů, které nabízí širší možnosti. Největší dopad však bude mít změna vnímání reklamy jako takové. Už nejde totiž jen o to, aby vás zákazník našel a přišel k vám na web. Důležité jsou totiž i funkčnost webu, složitost košíku, kvalita produktu, zákaznický servis… Což jde vlastně jednoduše vyjádřit i dvěma slovy – Spokojený zákazník.

Pokud cítíte, že potřebujete parťáka na marketing, můžete se na nás kdykoliv obrátit a u nás v IMCerny uděláme vše, aby spokojený zákazník nebyl jen prázdná fráze.

objevte další články

Marketingová strategie

Marketingoví divočáci pomáhají Praze v boji s koronavirem

Ve světě zmítaném pandemií jsme chtěli i my přispět ke zlepšení situace. A protože s šicím strojem si zrovna „netykáme“, rozhodli jsme se přispět tím, co umíme nejlépe – tvořit weby. Během jedné jediné noci jsme tak vytvořili, otestovali, vyladili a následně marketingově podpořili zbrusu nové stránky.

Číst více »
Marketingová strategie

Vyhodnocení roku 2019

Vyhodnocení uplynulého roku děláme vždy, asi jako každý. Zhodnocení je pro nás důležité, protože nám ukáže nejen, co se povedlo, ale i kde jsme zakopli a museli se zlepšit. Často máme v sobě potřebu hnát se za něčím, co jsme si vysnili. Je ale dobré po čase zhodnotit, zda máme v tomto úsilí pokračovat, anebo se naše priority změnily.

Číst více »