Soutěže na sociálních sítích
Soutěže,
které mají
šťávu drive výsledky
Ukázky soutěží
Proč spolupracovat
s IMCerny?
Jaké soutěže
tvoříme?
Soutěže na sociálních sítích
Co získáte ?
V týmu 8 odborníků Vám zajistíme
Koncepce soutěže a strategie
Vše začíná posezením u kávy nebo online meetingem. Jaké cíle má soutěž splnit? Chcete posbírat fanoušky nebo zvýšit prodeje? Podle toho zvolíme typ soutěže a navrhneme vhodnou výhru i očekávané výsledky.
Atraktivní design soutěže
Vytvoříme soutěžní prototyp, který má naplnit cíle. Vytvoříme design, který bude atraktivní, aby získal pozornost veřejnosti. Design připravíme jak pro příspěvek, reklamu, maily i samotnou soutěž na landing page.
Soutěž napojíme na CRM
Soutěž napojíme se CRM, aby sběr kontaktů mohl fungovat zcela automaticky. Pokud je třeba, založíme ho a nastavíme integraci, aby automaticky generovala potvrzovací emaily a vše potřebné. Zároveň připravíme podmínky soutěže, aby bylo vše právně správně.
Testování
Před spuštěním soutěž otestujeme a potvrdíme si, že vše funguje tak, jak má. Tester celou soutěž zkontroluje a potvrdí, že nikde není chyba, která by zkomplikovala lidem zapojení do soutěže a ovlivnila výsledné konverze.
Losování a vyhodnocení
Po skončení soutěže vylosujeme výherce, kontaktujeme je a vyhlásíme vše podle pravidel. Tím však naše práce nekončí. Stáváme se Vaší podporou a parťákem, který je připraven poskytnout další nápady, jak Vás business posunout dále. Celá spolupráce tak teprve začíná.
Cena soutěží
Cena soutěží se skládá z několika prvků – výherní ceny, integrace s CRM, kreditu na propagaci a naší práce.
Rozpočet 5 000 Kč
V tomto rozpočtu vám zajistíme školení, jak udělat soutěž správně nebo zvládneme jednoduchou soutěž formou postu.
Rozpočet 5 000 - 10 000 Kč
Teď zvládneme udělat vlastní soutěž na webových stránkách, takže kromě fanoušků získáte i velké množství emailů. Soutěž zvládneme podpořit i reklamou pro maximální výsledek.
Rozpočet 10 000 - 20 000 Kč
Myslíte to se soutěžemi vážně a chcete mít excelentní výsledek. S takovým rozpočtem dokážeme zapojit i stávající zákazníky, abychom se jim dostali do podvědomí, a zvládneme udělat pořádnou kampaň pro získání nových zákazníků.
Máte dotazy?
Je pro můj obor podnikání smysluplné vytvářet soutěž?
Pokud jste majitel e-shopu s rychloobrátkovým zbožím, odpověď bývá většinou vcelku jasná. Jako ceny totiž můžete nabídnout svoje produkty. Pokud poskytujete ale nějaké specifické služby, s volbou ceny je to problém.
Je vhodné zvolit jako cenu slevový poukaz?
Slevový poukaz na služby, které jsou specifické, nejsou takovým lákadlem, jako reálná cena. Z vlastních zkušeností můžeme říct, že slevové poukazy mají většinou velice malý konverzní poměr.
Konkurent dal jako výhru tablet. Je to vhodná cena?
Elektronika vždy funguje jako skvělé lákadlo, na druhou stranu tím získáte velké množství nerelevantních fanoušků. POkud tedy stránku startujete, lze to zvážit, z dlouhodobého hlediska jsou vám však takoví fanoušci k ničemu a luxusem, který si může dovolit jen málokterá firma.
Co je v soutěžích zakázané?
Facebook podmínky soutěží neustále mění. Obecně je však zakázáno stanovit jako podmínku soutěže sdílení příspěvku, vyzývat účastníky k označování přátel na soutěžních fotkách, požadovat od soutěžících více osobních informací, než je opravdu nezbytně nutné a pořádat soutěže na osobním profilu. Zároveň podle nových pravidel pro soutěže na Facebooku nesmíte vyhlásit výherce v příspěvku, respektive nesmíte ho označit, nebo napsat jeho jméno. Porušili byste tím totiž GDPR.
Co musí soutěž splňovat?
Pokud pořádáte soutěž na Facebooku (a ne na svých webových stránkách), je nutné uvést jasně, že se jedná o soutěž, že Facebook není jejím pořadatatelem, co je cena a jak se mohou lidé zapojit. Nesmíte zapomenout ani na termín soutěže, neboli kdy začíná a kdy končí.
Co je v soutěžích dovolené?
Po přečtení předchozích řádků jste nejspíše došli k závěru, že toho moc nesmíte. Zbývá tedy možnost vyzývat k lajkování soutěžních příspěvků nebo využívat aplikace třetích stran.
Proč mi po skončení soutěže mizí fanoušci?
Soutěž je velice dobrým magnetem na nové kontakty. Soutěž ale není jediným důvodem, co lidé od firmy čekají. Pokud tedy uspořádáte soutěž, ale jinak na své fanoušky a zákazníky po celý rok kašlete, dojde k tomu, že Vám lajk odeberou. Soutěž tak má být pouze prvním krokem v dlouhodobém vztahu, na konci kterého vzniká věrný zákazník.
Jaké jsou typy soutěží?
Soutěží existuje několik typů podle toho, jak moc chcete, aby se lidí zapojili. Kreativní soutěž vám přinese výtvory v podobě sloganů, básniček, návrhů loga nebo fotografií (fotosoutěže). Dalším typem je losovací soutěž, kde výherce vylosujete (ale pozor na zákon o loteriích). Tipovací soutěže a vědomostní soutěže pak sází na správnou odpověď, kdy vyhrává první, kdo odpoví správně, nebo robotem vyberete výherce.
Jak vyhodnotit soutěž?
Vybrání výherce není lehká záležitost, protože záleží na typu soutěže. U kretivních soutěží výherce nejčastěji určuje odborná porota. Vše se ovšem může zkomplikovat ve chvíli, kdy se do soutěže zapojí stovky účastníků. Můžete také určit, že vyhrává každý X-tý komentář nebo nákup. Tento způsob je transparentní a máte tak o starost méně, protože losování musí splňovat zákonné povinnosti (zákon o loteriích) a musíte často využít systém pro náhodné generování výherců.
Co mi soutěž přinese?
Od soutěží můžete očekávat mnoho výhod. První a zcela zřejmou výhodou je, že získáte nové fanoušky, kteří dají like Vaší stránce. Velký počet fanoušků působí dobře a Vy tak můžete nastartovat i zcela nově založenou stránku. Kromě fanoušků však maximalizujete dosah své značky nebo produktu, o kterém by se v opačném případě dozvědělo jen malé množství lidí. Pokud však soutěž uděláte pořádně, můžete získat i kontakty na jednotlivé soutěžící a následně s nimi pracovat (v souladu s GDPR) až se z nich stanou zákazníci.
Pokud už máte svou vlastní klientelu, tak vnesete do běžných aktivit vztahu prodejce-zákazník prvek hry a interaktivity. Dostanete se tak více do povědomí svých stávajících zákazníků a budujete jejich loajalitu ke značce, produktu nebo službě.
Má soutěž nějaké nevýhody?
Jak už to ve světě bývá, pozitiva jsou vyváženy negativy. Ta ovšem často vychází z toho, že firma soutěž nepromyslela a honila se za lajky. Pokud totiž jako výhru zvolíte něco, co s Vámi vůbec nesouvisí (například elektronika, když například děláte sauny), tak získáte množství irelevantních fanoušků. Ty ovšem vaše firma vůbec nezajímá, chtějí prostě vyhrát tablet.
Zároveň je třeba počítat se soutěžní mafií (často tvořena maminkami na mateřské). Tito lidé soutěží vždy, všude a s několika emaily. Výhry pak prodávají na bazoši nebo aukru a i když se Vám zapojí do soutěže 500 lidí, několik desítek procent z nich mohou být falešní soutěžící.
Je lepší udělat soutěž na Facebooku nebo na vlastním webu?
Pár let zpátky Facebook upravil podmínky a soutěž v podobě vlastní aplikace (záložky) mohou dělat jen stránky, které mají tisíce fanoušků. Většinou tak zbývá možnost příspěvku na Facebooku. Ten je skvělou volbou, když potřebujete maximalizovat dosah. Lidé lajkují příspěvek a šíří tak Váš brand nebo produkt.
Oproti tomu soutěž na vlastním webu má výhodu v tom, že se nemusíte omezovat pravidly na FB, budujete mailovou databázi a zvyšujete návštěvnost svého webu.
Jak dlouho má soutěž trvat?
Jak dlouho bude soutěž trvat určujete Vy. Většina soutěží trvá od 1 týdne až po 1 měsíc. Delší dobu nemá cenu soutěž pořádat, protože nadšení vyprchá a náklady na propagaci rostou. Soutěž trvající 1 týden doporučujeme těm soutěžím, které jsou jednoduché a lze je tak opakovat poměrně často (nejčastěji soutěž formou příspěvku) nebo pokud máte specifický produkt s úzkou cílovou skupinou.
Co bude po soutěžit následovat?
Soutěž končí vylosováním výherců a jejich vyhlášením. Zároveň je však nutné si soutěž vyhodnotit i interně, zda splnila svůj primární cíl. Po soutěži je navíc nutné se získanými fanoušky i kontakty dále pracovat, jinak “ochladnou” a přijdete o ně. Soutěž není jednorázová záležitost a je dobré ji v určitých intervalech opakovat, třeba jednou měsíčně nebo jednou za kvartál.
+420 702 053 783